fbpx
dlaczego reklamy na linkedin nie są wyświetlane
Mateusz Wyciślik

Mateusz Wyciślik

Growth Hacker. Przedsiębiorca. Podcaster. Od 7 lat buduję skuteczne strategie i lejki sprzedaży on-line.

5 powodów dla których Twoja reklama na LinkedIn nie jest wyświetlana

Reklama płatna na LinkedIn to szereg możliwości, które niedostępne są na żadnej innej platformie. Od szczegółowego targetowania cech zawodowych i konkretnych umiejętności naszej grupy docelowej po formaty, których nie znajdziemy nigdzie indziej (jak reklama inMail). 

Jednak reklama LinkedIn to także szereg problemów, które mogą napotkać zarówno Ci początkujący jak i zaawansowani marketerzy. W tym artykule chcę powiedzieć Ci o najpopularniejszych z nich oraz podpowiedzieć Ci jakie kroki podjąć gdy nasza kampania na LinkedIn nie chce wystartować lub nagle się zatrzymała. 

5 powodów dlaczego Twoje reklamy na LinkedIn nie działają:

1. Reklamy zostały odrzucone

Podobnie jak reklamy na Facebooku tak i reklamy płatne na LinkedIn muszą spełniać szereg wytycznych przewidzianych w regulaminie biznesowej społecznościówki. Jeśli Twoja reklama nie spełnia wymagań któregoś z zapisów LinkedIn powiadomi Cię o tym w stosownym komunikacie. 

Czego nie możesz promować na LinkedIn? Lista jest stosunkowo długa, ale pozwól że pominę oczywiste oczywistości z kategorii treści dla dorosłych, hazardowych czy zwyczajnie nielegalnych. Zasady złamać możesz bowiem nawet promując bardziej przyziemne produkty i usługi. Na LI nie zareklamujesz np. urządzeń medycznych, serwisów randkowych, pożyczek i krótkoterminowych kredytów, a także kilku innych usług finansowych. 

LinkedIn może ponadto odrzucić Twoje reklamy jeśli związane są z treściami politycznymi czy dotyczącymi zdrowia Twojego odbiorcy. Jest też szereg zasad dotyczących szeroko pojętego dobrego smaku i dyskryminacji. Ta ostatnia może być przez Ciebie naruszana nawet jeśli o tym nie wiesz. 

Jak rozwiązać problem złamanych zasad reklamy na LI? 

Zacznij od sprawdzenia e-maila, którego z całą pewnością otrzymałeś. Znajdziesz tam powód odrzucenia reklamy LinkedIn Ads. Zazwyczaj bowiem możesz śmiało naprawić błąd i wrócić do aktywnej promocji. 

Niemal każdy z formatów reklamowych na LinkedIn możesz edytować. Wyjątkiem jest tutaj format z pojedynczą grafiką wyświetlaną na głównej ścianie LinkedIna. Te połączone są z Twoim profilem firmowym na LI i konieczna będzie zupełnie nowa publikacja posta, jeśli LI nie pozwala promować Ci obecnego. 

2. Zbyt niski budżet kampanii

Minimalny budżet kampanii LinkedIn to 10$ dziennie czyli około 40 zł dziennie. Sporo prawda? Niemniej 10$ dziennie dla dużej kampanii (gdzie grupa docelowa liczy kilkuset odbiorców) nie jest specjalnie imponującą kwotą. Jeśli więc Twoja kampania działa wolno, to być może po prostu Twój założony dzienny budżet jest zbyt niski w stosunku do planowanej skali kampanii. 

Czy reklama na LinkedIn jest droga? Nominalne koszty mogą być (i zazwyczaj będą) wyższe na LinkedIn niż na Facebooku czy Google. To na co jednak warto zwracać uwagę to koszty konwersji. O realnych kosztach reklamy mówiłem także w moim podcaście

3. Zbyt niskie stawki dla konwersji

LinkedIn podczas tworzenia reklam będzie sugerował Ci stawki jakie powinieneś dobrać dla danej akcji (kliknięcia, jednej wiadomości sponsorowanej itd.). Dobra wiadomość jest taka, że nie musisz sugerować się tymi liczbami i ustawiać bid znacznie poniżej sugestii. 

Zła jest jednak taka, że tego typu test może skończyć się dla Ciebie kampanią, która nie potrafi złapać sensownych zasięgów. 

Rozwiązanie w tej sytuacji jest proste – zwiększ stawkę jaką oferujesz maksymalnie zapłacić za akcję którą podejmie dany użytkownik. 

POZNAJ REKLAMĘ LINKEDIN

ZOSTAW MAILA I POBIERZ BEZPŁATNIE DOSTĘP DO PRAWIE GODZINNEGO NAGRANIA O KAMPANIACH INMAIL NA LINKEDIN

Wypełniając formularz i potwierdzając swój adres e-mail zgadzasz się na otrzymywanie sporadycznej korespondencji e-mail od Leadhub.pl

4. Słabej jakości kreacja reklamy

Wierz mi lub nie, ale serwisom takim jak LinkedIn nie zależy wyłącznie na tym by wziąć od Ciebie pieniądze za reklamę. W biznesie social media (tym dużym, gdy jesteś ich właścicielem ;)) liczy się bowiem to jakie odczucia mają użytkownicy danego serwisu i jak dużo czasu będą chcieli w danym serwisie spędzać. 

Z tego też powodu słabej jakości reklamy niedostosowane do tego co chce oglądać Twój potencjalny odbiorca są skutecznie zwalczane przez LinkedIn. Jak? Sposoby są dwa – Twoje reklamy będą po pierwsze droższe po drugie kampania może iść w bardzo wolnym tempie. 

Co z tym zrobić? 

Twórz dobre reklamy. Proste? Proste. 😉 

Pół żartem, pół serio, ale rzeczywiście recepty na sukces tutaj nie ma. Staraj się po prostu by na ile to możliwe Twoja reklama była: 

  • dopasowana do etapu podejmowania decyzji Twojego klienta (nie sprzedawaj jeśli Twój klient nie jest gotowy na zakup). 
  • atrakcyjna dla oka (zadbaj o stronę graficzną czy stylistykę)
  • pamiętaj o odpowiednim call to action (CTA) które sprawi, że Twoi odbiorcy chętniej podejmą decyzję (np. o przejściu z reklamy do Twojej strony albo wypełnieniu formularza). 

5. Zbyt wąskie grupy docelowe

LinkedIn sugeruje by w zależności od formatu Twoja grupa miała minimum 30-600 tysięcy osób. Sporo? Spokojnie, to raczej wytyczne dla anglojęzycznego rynku. 

Z mojego doświadczenia działając w Polsce (to znaczy targetując reklamy do polskich użytkowników LinkedIn) zasięgi na poziomie 5000-10000 tysięcy osób pozwalają już myśleć o sensownych kampaniach. 

Jeśli jednak Twoje reklamy mają problem by wyświetlać się w skali jakiej oczekujesz, to zdecydowanie sprawdź czy grupa zwyczajnie nie jest zbyt wąska. 

Problemem może być też to, że Twoje grupy docelowe mają możliwość wyświetlania się tylko w bardzo ograniczonym zakresie umiejscowień. Jeśli wybrałeś np. reklamę tekstową na LinkedIn w górnej części strony, to Twoje ilości wyświetleń mogą być naprawdę znikome. 

BEZPŁATY E-BOOK

Bezpłatny Przewodnik po Generowaniu Potencjalnych Klientów na LinkedIn

jak pozyskiwać klientów b2b na linkedin cover

POTRZEBUJESZ WIĘCEJ SPRZEDAŻY?

Kliknij poniżej i sprawdź, ilu klientów możesz zyskać!

KliK