fbpx
strona jako efektywne narzędzie sprzedażowe i marketingowe
Picture of Szczepan Serwatka

Szczepan Serwatka

Head of Growth BAZO.io – odpowiedzialny za proces i zespół handlowy, a także partnerstwa oraz współpracę międzynarodową. Prywatnie, pasjonat tematów m.in. kultury organizacyjnej, przywództwa w sporcie czy biografii historycznych.

Jak wycisnąć więcej ze strony internetowej w obecnych czasach – strona jako efektywne narzędzie sprzedażowe i marketingowe

Jaką rolę pełni strona www w obecnych czasach? Jak odkryć ukryty potencjał sprzedażowy stron? Jak przestać traktować stronę wyłącznie jako wizytówkę? I w końcu, czym są automatyzacje na stronie?

Optymalizacja stron www

Odpowiedni layout strony, a także przystępność rozumiana przez dostosowanie witryny do urządzeń mobilnych, stanowi trzon dobrze klikającej się strony internetowej jako skutecznego narzędzia sprzedażowego. Nierzadko jednak, zwłaszcza w sektorze małych i większych przedsiębiorstw, strona internetowa jest statyczna. Brak na niej regularnie aktualizowanych informacji i komunikatów. Syzyfową pracą staje się również znalezienie danych kontaktowych na witrynie. Według Selligent Global Connected Consumer Index 2019, aż 96% konsumentów na świecie oczekuje, że marka zareaguje na dany problem w ciągu 24 godzin. Ważne jest dlatego, by klarowny układ strony, bądź jej sprawna modyfikacja, pozwalała na bezpośredni kontakt z doradcą czy konsultantem. Jeśli chodzi o wyszukiwanie informacji nt. nowych produktów i rozwiązywanie problemów, 51% klientów korzysta właśnie ze strony internetowej, podczas gdy 44% z pomocy poradnika internetowego (Intrado 2019). Szczególnie w obecnych czasach, oznacza to, że nasza strona musi być przemyślana i dostosowana do użytkownika tak, aby faktycznie pomagała generować wysokojakościowe leady.

Zmiany w biznesie w ostatnich miesiącach

Obecna sytuacja zmieniła podejście wielu klientów do samej automatyzacji. Wiele firm i organizacji, przed wybuchem epidemii twierdziło, że działania w obrębie ich strony internetowej, nie znajdują się w obszarze ich ówczesnych priorytetów. Przy COVID-19 doszło jednak do marginalizacji takich kanałów jak: networking, event marketing czy face-to-face marketing. Źródło czerpania leadów i kontaktów ze standardowych kanałów zaczęło powoli wysychać. Doszło do digitalizacji i cyfryzacji procesów. Większość eventów przeniosło się całkowicie do świata online. Wzrosło tym samym znaczenie wykorzystywania technologii, marktech, salestech czy marketing automation. To marketing automation, rozumiane jako automatyzacja marketingu, poprzez użycie różnorakich narzędzi, pozwala na wielokanałowość, by dotrzeć do jak największego grona odbiorców. Ze względu na panującą sytuację, przedsiębiorstwa liczą się z dużymi cięciami i obniżaniem kosztów w zakresie reorganizacji działów handlowych czy marketingu. Stwarza to alternatywę, by zainwestować w działania skierowane na pozyskiwanie kontaktów biznesowych na stronach internetowych.

Strona jako wizytówka

Wracając już do wcześniej wspomnianych stron internetowych, szczególnie u małych i średnich przedsiębiorstw, działają one często wyłącznie na zasadzie uwierzytelnienia działalności. Nie wykorzystują one w pełni swojego potencjału, nawet mimo tego, że mogą pochwalić się dobrymi wynikami finansowymi. Warto jednak przekalkulować swoje możliwości i wziąć pod uwagę to, że aż 93% kupujących w sektorze B2B zaczyna swoja zakupową drogę, właśnie od szukania w sieci (ImFORZA). Nasuwa się zatem pytanie, jak zoptymalizować własną stronę w przystępny i dający mierzalne efekty sposób.

5 szybkich kroków do poprawy swojej strony

  1. Audyt strony – możemy tu mówić zarówno o samodzielnie wykonanym audycie jak i tym wykonanym przez agencję. Profesjonaliści zadbają o to, aby strona była zbadana pod względem SEO – pozycjonowania treści w wyszukiwarce, na podstawie zastosowania odpowiednich słów kluczowych. Audyt pozwoli przeanalizować budowę strony, UX, CX – user experience oraz customer experience, czyli to, w jaki sposób troszczymy się o naszych użytkowników i klientów. Warte jest także przemyślenie CTA – elementu na naszej stronie, który ma zachęcić do natychmiastowego podjęcia działania np. ‘kup teraz’, przy reklamie naszego produktu na stronie. Kiedy chcemy za to zabrać się samodzielnie, pomocne mogą być narzędzia takie jak: SEOptimer, Screming Frog SEO Spider Tool oraz PageSpeed Insights.
  2. Widoczność strony – optymalizacja pod względem SEO, może być zarówno zewnętrzna i opierać się na sprawdzonej agencji SEO, bądź też wewnętrzna. Tutaj mogą przydać się wtyczki do analizy, takie jak: Yoast SEO, The SEO Framework czy Surfer SEO. Jeśli chodzi o kontent, warto wypracować słowa kluczowe z pomocą agencji, bądź skorzystać z narzędzi do analizy słów kluczowych: Senuto czy Semstorm.
  3. Personalizacja – komunikacja z klientami powinna się odbywać na drodze partnerskiej. Może to nastąpić poprzez spersonalizowane popupy, formularze, chat, chatboty, callback. Ważne jest to, żeby klient poszukując produktu na stronie internetowej, miał możliwość zapytać o swoją potrzebę. Indywidualizacja grupy odbiorców, dopasowanie do grupy docelowej – spersonalizowane podejście, zwiększa możliwość pozyskania potencjalnych klientów. Istotna jest rola konsultantów i doradców, którzy pomagają czy instruują klientów, w razie jakichkolwiek problemów lub pytań.
  4. Identyfikacja – świadomość tego kto jest naszym obecnym klientem i zastosowanie tego w praktyce. Wiedzę tą można wykorzystać do tworzenia spersonalizowanych popupów, w social selling czy cold mailing/cold calling. Stworzenie persony umożliwia zrozumienie, kto jest naszym docelowym klientem, do kogo chcemy trafić z naszym produktem/usługą. Konieczna jest wtedy analiza landingu, słów kluczowych, a także całego procesu handlowego, w tym opieki po sprzedażowej.

    Jedną z wielu możliwości może być BAZO, które nie tylko identyfikuje potencjalnych klientów biznesowych, dostarcza analitykę, pozwala przeglądać historię wizyt waszej strony, ale daje też możliwość ustawienia filtra, który odsieje instytucje, których nie chcecie widzieć w aplikacji. Dzięki podłączeniu LinkedIn istnieje możliwość natychmiastowego skontaktowania się z pracownikami konkretnej firmy. Identyfikacja w BAZO to tworzenie dedykowanych komunikatów (pop-pów), które mogą być skonstruowane wyłącznie dla konkretnie wybranej przez was firmy. Funkcja firma w treści – na stronach zbudowanych w WordPress, pozwala wpleść nazwę zidentyfikowanej firmy w treść waszego landing page’a.

  5. Analiza informacji co klienci robią na stronie – określenie ścieżki użytkownika na stronie, tego gdzie skupia swoją uwagę, kiedy ją opuszcza i ile czasu na niej spędza. Budowa skutecznej komunikacji z klientem, a także CTA. Rekomendowane narzędzia to: Google Analitics, Hotjar, Yandex, CrazyEgg czy właśnie BAZO.

Podsumowanie

Zmiana podejścia do strony internetowej, powinna przede wszystkim skupiać się na postrzeganiu strony jako aktywnego kanału sprzedaży. Skupienie się na 5. punktach procesu oceny strony, umożliwia jej rzetelne zoptymalizowanie. Istotne jest także zwiększenie zaufania do marktechu, salestechu oraz marketing automation. Wszystko to wraz z elastycznością, analizą rentowności ROI, CAC, LTV i konwersji, przetransformuje stronę internetową w bardziej efektywne narzędzie sprzedażowe i marketingowe.

POTRZEBUJESZ WIĘCEJ SPRZEDAŻY?

Kliknij poniżej i sprawdź, ilu klientów możesz zyskać!

KliK