fbpx
badanie konkurencji na linkedin
Picture of Konrad Kitaszewski

Konrad Kitaszewski

Sprzedawca. LinkedIn Trainer. Przedsiębiorca. Od 7 lat zajmuje się sprzedażą i generowaniem leadów z wykorzystaniem mediów społecznościowych.

Jak korzystać z LinkedIn do badania konkurencji

Czy chcesz uzyskać przewagę konkurencyjną na swoim rynku? Czy korzystasz z LinkedIn do badania konkurencji?

W tym artykule dowiesz się, jak korzystać z LinkedIn, aby zbierać cenne informacje o swoich konkurentach i jak korzystać z tej wiedzy aby rozwijać własny biznes.

Dlaczego warto badać konkurentów na LinkedIn

Korzystanie z LinkedIn ma wiele zalet, w tym prezentowanie swojego doświadczenia, umiejętności i osiągnięć zawodowych, dzielenie się treściami na potrzeby budowania marki osobistej, budowanie i pielęgnowanie sieci czy dostęp do ofert pracy. Jednak korzyścią, którą ludzie często pomijają, jest możliwość wykorzystania LinkedIn jako narzędzia do badań i analiz.

W dzisiejszym świecie biznesu wszyscy walczymy o uwagę odbiorców w wielu kanałach przy nieustająco rosnącej ilości contentu. Istnieją mocne argumenty za i przeciw monitorowaniu konkurencji. Z jednej strony może to być odwrócenie naszej uwagi od własnego biznesu. Jednak może to również być niezwykle inspirująca w prowadzeniu własnych działań. W końcu zawsze jest coś czego możemy się nauczyć.

Jeśli zdecydujesz się monitorować swoich konkurentów na LinkedIn, musisz najpierw zrozumieć, kim oni są. Możesz mieć bezpośrednich konkurentów, którzy oferują identyczne lub podobne produkty i usługi lub pośrednich konkurentów, z którymi konkurujesz o zasoby posiadane przez twoją grupę docelową. Możesz nie czuć, że dana osoba lub firma jest twoim konkurentem, ale jeśli robi produkt lub usługę dla Twojego klienta docelowego, warto zwrócić uwagę na to, kim on jest i co robi.

LinkedIn jest największą na świecie profesjonalną siecią z ponad 650 milionami użytkowników, więc jest to skarbnica informacji.

#1: Dostosuj ustawienia prywatności profilu LinkedIn, zanim zaczniesz badać konkurentów

Zanim zaczniesz szukać informacji o swoich konkurentach, najpierw zweryfikuj swoją obecność na LinkedIn, aby upewnić się, że nie ma miejsc, które mogą zdradzić cenne informacje na temat Twojej firmy. Pomimo, że treści, które publikujesz na LinkedIn, mogą być dobrze przemyślane, to jeśli nie sprawdziłeś swoich ustawień prywatności, możesz dać więcej informacji, niż ci się wydaje.

Aby to sprawdzić, kliknij swoje zdjęcie profilowe i wybierz Ustawienia i prywatność. Rozważ zmianę tych ustawień w swoim profilu.

Kto może zobaczyć Twoje kontakty

Domyślnie osoby z twojej sieci (pierwszego stopnia) mogą zobaczyć listę osób z twojej sieci. Dzięki temu mogą przeglądać osoby, które są twoimi klientami, potencjalnymi klientami czy partnerami biznesowymi. Chociaż nie możesz ukryć żadnych wzajemnych połączeń, możesz zmienić to ustawienie, tak abyś tylko Ty widział osoby ze swojej sieci. To ustawienie powstrzyma również reklamodawców od wyświetlania reklam w Twojej sieci.

Przełącz ustawienie wyświetlania profilu na tryb prywatny

W obszarze opcje wyświetlania profilu możesz wybrać, czy jesteś widoczny, czy przeglądasz LinkedIn w trybie prywatnym. Jeśli przeglądasz profile osobiste konkurentów na LinkedIn, możesz uniknąć pozostawiania śladu w podsumowaniu „Kto wyświetlił Twój profil”, co sprawi, że się nie dowiedzą o tym że przeglądałeś ich profil.

Podczas badania konkurentów zmień ustawienie wyświetlania profilu na tryb prywatny.

Gdy jesteś w trybie prywatnym, odwiedzając profile 1. stopnia, potencjalnie będziesz w stanie przejrzeć ich sieć, jeśli nie zablokowali tego w ustawieniach. Pozostawili Ci szeroko otwarte drzwi, abyś mógł przejrzeć ich sieć i potencjalnie znaleźć listę klientów i potencjalnych klientów!

Wskazówka: nie zapomnij przełączyć opcji przeglądania profilu z powrotem na w pełni widoczną po przeprowadzeniu badania konkurencji. Tylko wtedy otrzymujesz szczegółowe informacje o tym, kto ogląda Twój profil (te informacje stają się niedostępne dla Ciebie w trybie prywatnym).

Wyłącz opcję „Osoby wyświetlające ten profil wyświetliły także”

Podczas przeglądania profilów na LinkedIn możesz zauważyć funkcję o nazwie „Użytkownicy wyświetlili również” po prawej stronie. Możesz także to zobaczyć w aplikacji mobilnej LinkedIn, przewijając profil do dołu.

Funkcja „Użytkownicy wyświetlili również” to pole, które pokazuje profile innych członków LinkedIn, które oglądali również użytkownicy profilu.

Jeśli pozostawisz tę funkcję włączoną w ustawieniach prywatności, każdy klient lub potencjalny klient, który odwiedzi Twój profil, prawdopodobnie zobaczy listę konkurentów, którą również może sprawdzić.

Informacje udostępnione w funkcji „Użytkownicy wyświetlili również” nie ujawniają historii przeglądania poszczególnych osób, w tym Twojej. Ta funkcja jest aktualizowana wiele razy w miesiącu i pokazuje maksymalnie 10 profili, które przeglądały również osoby odwiedzające Twój profil. Osoba w górnej części okna miała najwięcej wyświetleń przez osoby, które również obejrzały Twój profil.

Jeśli nie korzystasz z LinkedIn, aby lepiej zrozumieć swoich konkurentów, możesz uznać tę część profilu za bardzo przydatną do zbierania dodatkowych informacji. 

BEZPŁATY E-BOOK

Bezpłatny Przewodnik po Generowaniu Potencjalnych Klientów na LinkedIn

jak pozyskiwać klientów b2b na linkedin cover

#2: Obserwuj lub łącz się z konkurentami na LinkedIn

LinkedIn to przede wszystkim miejsce do nawiązywania kontaktów z osobami i śledzenia firm. Chociaż jest to prawda, możesz także śledzić osoby.

Członkowie łączą się na LinkedIn, ponieważ znają się i ufają sobie nawzajem. Jeśli masz kogoś w sieci, to oboje będziecie mogli zobaczyć swoje aktualizacje na stronie głównej LinkedIn. Możesz także wysyłać do tej osoby wiadomości.

Zobacz, kim są twoi konkurenci i kogo warto monitorowanie, dodając ich do sieci lub obserwując ich na LinkedIn.

Czy powinieneś zaprosić do swojej sieci konkurencję?

Jeśli ich spotkałeś, tak, dlaczego nie! Świat biznesu może być mały, możecie być byłymi współpracownikami, współpracować lub polecać się nawzajem, gdy nie jesteś w stanie pomóc potencjalnemu klientowi. Ponadto masz teraz kontrolę nad ustawieniami prywatności, chroniąc najcenniejsze zasoby biznesowe.

Co daje mi opcja "obserwuje" na LinkedIn?

Obserwowanie kogoś na LinkedIn pozwala zobaczyć jego posty i artykuły na tablicy, bez zapraszania do do naszej sieci.

Obserwowanie kogoś może być przydatną opcją, szczególnie w badaniach konkurencji, ponieważ nie trzeba czekać na przyjęcie zaproszenia. Jednak ważne jest, aby pamiętać, że powiadomienie jest wysyłane do osoby, którą zaczynasz obserwować.

Aby obserwować osobę lub firmę, kliknij Obserwuj na stronie profilu. Jeśli nie widzisz przycisku Obserwuj, kliknij ikonę Więcej w górnej części profilu osoby. Następnie wybierz opcję Śledź z menu rozwijanego.

Możesz obserwować do 5000 osób, które nie są w twojej sieci.

#3: Przejrzyj odpowiednie profile konkurentów na LinkedIn

Na LinkedIn jest wiele obszarów, z których można skorzystać, aby uzyskać informacje na temat konkurencji. Przyjrzyjmy się profilom indywidualnym i stronom firmowym.

Wskazówka: zaplanuj czas w swoim kalendarzu na zbieranie informacji o konkurentach na LinkedIn. Możesz to zrobić codziennie, co tydzień lub co miesiąc.

Jeśli nie masz pewności, kto jest Twoją konkurencją, użyj wyszukiwania. Łatwo jest znaleźć ludzi według stanowiska, branży i kryteriów, takich jak wielkość firmy.

Korzystając z paska wyszukiwania, wprowadź słowa kluczowe, za pomocą których według Ciebie ktoś może Cię znaleźć, i spójrz na wyniki. Możesz tak znaleźć konkurencję, o której wcześniej nie wiedziałeś. 

Gdy spojrzysz na poszczególne profile, możesz przejrzeć historię kariery, artykuły i wcześniej udostępnione posty, umiejętności, otrzymane rekomendacje i wiele więcej. Na końcu profilu LinkedIn znajdziesz zainteresowania. Tutaj możesz zobaczyć strony, które ta osoba obserwuje.

Jeśli klikniesz „Zobacz wszystko”, znajdziesz informacje o obserwowanych liderach opinii, członkostwach w grupach LinkedIn i miejscach edukacji.

Spójrz na te dane i zastanów się, co to może oznaczać:

#4: Analizuj aktualizacje na LinkedIn konkurentów

Treści publikowane i udostępniane przez osoby fizyczne – wyświetlane na tablicy i w powiadomieniach LinkedIn – mogą dać nam cenny podgląd w działania danej osoby i jej firmy.

Żeby zrozumieć intencje konkurencji odpowiedz sobie na następujące pytania:

  • Jakie aktualizacje opublikowały te osoby? Czy potrafisz dostrzec, nad czym mogą pracować w swojej firmie?
  • Czy współuczestniczą w wydarzeniach biznesowych? Powinieneś tam też być?
  • Jeśli osoby z Twojej sieci angażują się w treści, to jakie i kto jest ich źródłem?
  • Czy są w tym jakieś pomysły na treści, które możesz dostosować do własnego biznesu?
  • Kto komentuje ich treść? Czy mogą to być klienci, potencjalni klienci lub partnerzy? Czy macie wspólnych znajomych?

Pro Wskazówka : Ponieważ komentarze na LinkedIn są publiczne, zalecamy sprawdzenie przed dodaniem komentarza, czy nie lepiej byłoby wysłać prywatną wiadomość. Nie chcesz pokazywać niektórych informacji, osobom które mogą obserwować Ciebie lub Twoją firmę. Ponadto często łatwiej zbudujesz relacje w prywatnej wiadomości.

#5: Przeglądaj strony LinkedIn konkurentów

Jeśli masz konto LinkedIn Premium, będziesz mieć dostęp do statystyk na stronie, które obejmują całkowitą liczbę pracowników, rozkład pracowników i wzrost zatrudnienia według funkcji, nowych pracowników, absolwentów i ofert pracy. Są to informacje oparte na danych z profilów pracowników. Żadna strona z mniej niż 30 pracownikami na LinkedIn nie będzie wyświetlać tych informacji.

Śledzenie strony na LinkedIn może dostarczyć pewnych informacji w kanale aktualności na stronie głównej, chociaż może to być więcej informacji korporacyjnych, takich jak artykuły i linki do treści na stronie firmowej.

Pamiętaj, że gdy przejdziesz na stronę, firma nie zostanie powiadomiona, chociaż będzie widoczna na Twoim profilu w sekcji Zainteresowania.

#6: Zamień zebrane spostrzeżenia z LinkedIn w działania dla Twojej firmy

Możesz gromadzić informacje za pośrednictwem LinkedIn, ale aby były one cenne, muszą być ukierunkowane i mieć cel. Jeśli nie wiesz, co zrobić z informacjami, kiedy je znajdziesz, jest mało prawdopodobne, aby dały Ci wartość.

Podczas dokumentowania badań zalecam prostą analizę SWOT. Ta matryca 4 x 4 pomaga uporządkować wiedzę ważną dla Twojej firmy pod następującym kontem:

  • Silne strony
  • Słabości
  • Możliwości
  • Zagrożenia

Pamiętaj, że mocne i słabe strony powinny odnosić się do twojego biznesu. Szanse i zagrożenia są czynnikami zewnętrznymi.

Zacznij od przejrzenia zebranych spostrzeżeń i zadaj sobie pytanie: „Co z tego wynika?” Co te informacje oznaczają dla Twojej firmy i branży?

Zastanów się także, jak najlepiej wykorzystać swoje mocne strony i zminimalizować swoje słabości. Jak zmaksymalizować szanse i zarządzać zagrożeniami?

Na koniec wybierz odpowiednie działania dla swojej firmy. Zidentyfikuj elementy, których powinieneś zaprzestać robić, zacząć robić, robić dalej lub robić więcej.

Wniosek

Analiza konkurentów i ich działań na LinkedIn może ujawnić cenne informacje na temat Twojego biznesu. Dowiedz się, co robią konkurenci, określ trendy w swojej branży i bądź o krok przed innymi.

Co myślisz? Czy jesteś zainspirowany, aby rozpocząć badanie swoich konkurentów na LinkedIn? Jakie informacje byłyby cenne dla Twojej firmy? Podziel się swoimi przemyśleniami w komentarzach poniżej.

POTRZEBUJESZ WIĘCEJ SPRZEDAŻY?

Kliknij poniżej i sprawdź, ilu klientów możesz zyskać!

KliK